Cenny zabytek z wielką miłością w tle

12. Pałac w Wilanowie

Roznegliżowane bobasy przysiadły na zimnej elewacji i chyba nie zdają sobie sprawy, że tuż obok doszło do zabójstwa. Odpowiedzialny za nie jest mężczyzna, który trzyma w dłoni głowę ofiary i patrzy w jej martwe już oczy. W pobliżu leży bezgłowe ciało z wielkimi piersiami. Wypływa z niego potok krwi. Sprawca okazuje się bohaterem. To Perseusz, mityczny heros, któremu udało się uśmiercić Meduzę, piękną kobietę o niebezpiecznym spojrzeniu, zamieniającym żywe istoty w kamienie. Jej charakterystyczną cechą były węże, wyrastające na głowie zamiast włosów.

02. Pałac w Wilanowie

04. Pałac w Wilanowie

Odniesień do kultury antyku możemy w tym miejscu spotkać naprawdę sporo. Jego obecny wygląd jest efektem wielu prac prowadzonych w kolejnych wiekach. Wiadomo, jak to bywa z posiadaczami, każdy ma swoją wizję i upodobania, które realizuje poprzez nową organizację przestrzeni.

Za czasów pierwszych właścicieli nie prezentował się, aż tak okazale jak obecnie. Jeden z francuskich podróżników de Beaujeu stwierdził, że jest to budowla pospolita o małych rozmiarach (trudno się z nim nie zgodzić, patrząc na obecne gabaryty), która swym wyglądem nie przypomina siedziby władcy. Według niego w okolicach Paryża zamożni mieszczanie posiadali wille o wyższym standardzie.

Podmiejska, letnia rezydencja Jana III Sobieskiego w ówczesnej wsi Milanów, budziła zastrzeżenia królowej Marysieńki, która wymieniając korespondencję ze swoją szwagierką, żaliła się, że brakuje tu miejsca na srebra i galanterię. Monarcha szybko podjął kroki, mające na celu powiększenie powierzchni użytkowej. Posiadłość zyskała również nazwę Villa Nova, stąd też dzisiejsze określenie dzielnicy Warszawy – Wilanowa.

03. Pałac w Wilanowie

20. Pałac w Wilanowie - ogród

19. Pałac w Wilanowie

Do posiadłości sprowadzani byli świetni artyści, którzy udoskonalali to miejsce. Zwielokrotniała się również kolekcja znakomitych dzieł sztuki, której niestety znaczna część opuściła kraj wraz z owdowiałą królową.

Pałac w Wilanowie obfituje w dekoracje związane z osobą Jana III Sobieskiego, który na fasadach ukazywany jest jako wojownik. Rozsławione jest również uczucie jakim darzyła siebie królewska para. O miłości małżonkowie zapewniali siebie w licznie wysyłanych listach. Do dziś zwiedzający kolejne pomieszczenia królewskich posiadłości mogą oglądać obrazy przestawiające niezwykłe małżeństwo. Podobizna Marysieńki widnieje również na suficie w sypialni jej męża, który tuż po przebudzeniu miał podziwiać swoją ukochaną, jawiącą się jako antyczna bogini.

Pałac miał w następnych wiekach kilku właścicieli. Niezwykle ważnym był Stanisław Kostka Potocki, człowiek o doskonałej pamięci, miłośnik sztuki. W Wilanowie otworzył muzeum, przyświecał mu edukacyjny cel skierowany w stronę rodaków. Taką też funkcję obiekt pełni obecnie.

10. Pałac w Wilanowie

13. Pałac w Wilanowie

11. Pałac w Wilanowie

Wędrując po rezydencji możemy sprawnie przemieszczać się po osi czasu oraz pomiędzy różnymi kontynentami. Najpierw w pokojach chińskich można poczuć powiew orientu, a za jakiś czas przenieść się do Gabinetu Etruskiego, który stanowi imitację antycznego świata. Zgromadzone w nim naczynia zostały zakupione przez Potockich (Stanisława i Augusta) we Włoszech, sporo z nich jedynie naśladuje te ze starożytności.

05. Pałac w Wilanowie

09. Pałac w Wilanowie

06. Pałac w Wilanowie

15. Pałac w Wilanowie

Stanisław Kostka Potocki tak silnie związany z tym miejscem za życia, chyba za nim tęskni, bo mówią, że pod osłoną nocy, przy blasku księżyca jego duch wędruje po swoich dawnych posiadłościach. Jego teściowa podobno też ostatecznie nie rozstała się z pałacem.

Przechadzając się po zabytkowych wnętrzach, możemy bezwstydnie zajrzeć do sypialni króla i królowej. Są to dwa oddzielne pomieszczania, które pełniły ważne funkcje reprezentacyjne.

Warte uwagi są również znajdujące się gdzieniegdzie freski. Malowidła mają wywoływać złudzenie optyczne. Schody rzeczywiste w pewnym momencie przeradzają się w te, które powstały za pomocą sprawnych ruchów pędzla. Ogród widziany przez okna, swoją kontynuację znalazł na ścianach.

18. Pałac w Wilanowie

08. Pałac w Wilanowie

07. Pałac w Wilanowie

14. Pałac w Wilanowie

Ciekawym pomieszczeniem jest gabinet kolekcjonera. Było to miejsce przeznaczone na pracę oraz kontemplację, stanowiło jeden z elementów niezbędnych do wykształcenia przyszłego dżentelmena. W takim pomieszczeniu znajdowały się obrazy, ryciny oraz rysunki. Półki miały się uginać pod ciężarem minerałów i ułamków skalnych. Chłopiec zdobywający odpowiednie wychowanie musiał mieć również swoją bibliotekę, w której mógł poszerzać wiedzę o świecie. Ważny był też kontakt z naturą, dlatego niezbędny okazywał się ogród.

16. Pałac w Wilanowie

17. Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie jest miejscem w którym możemy bliżej przyjrzeć się historii, przenieść się w minione czasy oraz poznać upodobania dawnych mieszkańców. Odwiedzając Warszawę, warto zarezerwować czas na wizytę w dawnej, królewskiej rezydencji.

P. S.

Jeśli Ci się podobało, podziel się ze znajomymi (Fb, Twitter etc.). Zapraszam również do śledzenia mnie w serwisie Twitter, na fanpage na Facebooku oraz w Google +. Znajdziesz tam materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na facebookowej liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości

7 Thoughts.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *