Świątynny chaos i idealne miejsce na kawę

23. Tbilisi, Most Pokoju

Most Pokoju

Dawno nie odczuwałam tylu sprzecznych emocji w tak krótkim czasie. Z jednej strony piękne budowle, zadbane uliczki, klimatyczne knajpy wypełnione turystami oraz wkradająca się nowoczesność. Do tego uczynni i sympatyczni ludzie, którzy pomimo bariery językowej oferują swoją pomoc. Z drugiej rozwalające się domy, bezdomne zwierzęta i bieda chowająca się zaułkami. Nachalne wchodzenie w interakcje z przyjezdnymi jakże charakterystyczne dla pewnych grup zawodowych (chociażby taksówkarzy, którzy przy każdej sposobności próbują okantować turystów).

03. Tbilisi, Plac Wolności

Ratusz usytuowany przy Placu Wolności

31. Tbilisi

18. Tbilisi

O tym kraju można wiele napisać, jednak na początek dobrze jest poznać jego serce, czyli stolicę. W Gruzji tę funkcję od wielu wieków pełni Tbilisi, miasto pod którego powierzchnią znajdują się ciepłe siarkowe źródła. Co ciekawe gruzińskie słowo tibil oznacza ciepły. Historia miasta rozpoczyna się w momencie poznania zdrowotnych właściwości wód przez ówczesnego króla Wachtanga Gorgasalego, który postanowił w to miejsce przenieść swoją siedzibę.

12. Tbilisi, łaźnie siarkowe

Łaźnie siarkowe – działają również obecnie

11. Tbilisi, łaźnie siarkowe

Łaźnie siarkowe

Od kilkudziesięciu lat metropolię bacznie obserwuje gigantyczna kobieta, przygotowana na przyjęcie zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Pierwszych częstuje winem, a drugich wita ostrym mieczem. Tuż obok znajduje się twierdza Narikala.

06. Tbilisi, Pomnik Kartlis Deda

Pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji)

04. Tbilisi, twierdza Narikala

Twierdza Narikala

10. Tbilisi, Pałac prezydencki

Pałac prezydencki

Balkony wyglądające jakby okalała je delikatna koronka, to element charakterystyczny dla gruzińskiej architektury. Przyciągają wzrok i wzbudzają we mnie pragnienie popijania porannej kawy tylko w takim miejscu.

28. Tbilisi

16. Tbilisi

17. Tbilisi

Zawsze ze sporym zaciekawieniem zaglądam do różnego rodzaju kościołów, nie tylko by podziwiać ich architekturę i zdobienia, ale także by obserwować zachowania wiernych. Jeśli odwiedzenie takiego miejsca wymaga ode mnie pewnych poświęceń jestem w stanie sprostać postawionym wyzwaniom, nawet jeśli mają się odbić na mojej stylizacji (w Gruzji kobiety przed wejściem do kościoła zakładają na głowę chustki) 😉

Pełna swego rodzaju pokory postawa nie przeszkadza im w dość swobodnym prowadzeniu rozmów, czy nawet pisaniu sms-ów. Podczas pobytu w świątyni ludzie podchodzą do poszczególnych ikon, zapalają świeczki, czasami klękają, całują święte wizerunki, a każdy robi to we własnym tempie i rytmie, stąd też można odnieść wrażenie pewnego chaosu (nie miałam okazji być na nabożeństwie, opisane sytuacje dotyczą dni powszednich).

Gruziński Kościół Prawosławny i Apostolski należy do jednego z najstarszych Kościołów chrześcijańskich, na jego czele stoi Patriarcha Całej Gruzji.

02. Tbilisi, Sobór Trójcy Świętej Sameba

Sobór Trójcy Świętej Sameba

Sobór Trójcy Świętej Sameba

Sobór Trójcy Świętej Sameba – wszystkie kobiety w świątyniach noszą chustki

07. Tbilisi, Świątynia Kaszweti świętego Jerzego

Świątynia Kaszweti świętego Jerzego

08. Tbilisi, Świątynia Kaszweti świętego Jerzego

Ikonostas w Świątyni Kaszweti świętego Jerzego

09. Tbilisi, Świątynia Kaszweti świętego Jerzego

Świątynia Kaszweti świętego Jerzego

20. Tbilisi

Ikonostas

19. Tbilisi

Nowoczesność, która już na dobre zadomowiła się w centrum Tbilisi jest w miarę znośna i nie drażni jak ta w Batumi (ale o tym będzie kiedy indziej). O dziwo niektóre twory nawet mi przypadły do gustu.

24. Tbilisi, Most Pokoju

22. Tbilisi

29. Tbilisi

Czasem wystarczy skręcić w boczną uliczkę i można natknąć się na widoki kontrastujące ze zdjęciami z przewodników. W takiej scenerii toczy się życie codzienne wielu Gruzinów.

27. Tbilisi

21. Tbilisi

15. Tbilisi

25. Tbilisi

W Tbilisi z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Romantyków zachwyci piękna architektura, amatorzy nocnego życia zostaną wchłonięci na długie godziny przez jeden z wielu lokali, a miłośnicy sztuki zaplanują trasę zwiedzania w taki sposób, aby prowadziła przez jak największą liczbę muzeów. Co prawda poszukiwania natury lepiej rozpocząć w innych regionach, choć dla mniej wymagających dobrą opcją może okazać się ogród botaniczny lub Park Wake i jego okolice.

13. Tbilisi, Park Wake

Park Wake

32. Tbilisi

26. Tbilisi pomnik Nikoloza Barataszwilego

Pomnik Nikoloza Barataszwilego

14. Tbilisi

30. Tbilisi

P. S.

Jeśli Ci się podobało, podziel się ze znajomymi (Fb, Twitter etc.). Zależy mi na tym aby z moimi treściami docierać do nowych osób. To właśnie  Ty możesz mi w tym pomóc (za co będę wdzięczna). Zapraszam również do śledzenia mnie w serwisie Twitter, na fanpage na Facebooku oraz w Google+. Znajdziesz tam materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na facebookowej liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia oraz obserwowanie, w ten sposób unikniesz ograniczenia wiadomości.

6 Thoughts.

    • Gruzja jest krajem wielu kontrastów, jednak w tym kraju jest bezpiecznie. Oprócz początkowego szoku wywołanego przez nachalnych taksówkarzy i zwyczaje panujące na tamtejszych drogach, czułam się tam bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *