Retrospektywna podróż po najstarszej hiszpańskiej osadzie

06. KadyksTrzy tysiące lat historii wymusza powagę, jednocześnie wymaga pewnego skupienia, aby wgryźć się w to co ukryte pod powierzchowną warstwą. Niestety nie mam go tyle ile bym chciała. Przypatruję się jedynie niektórym elementom. Obserwuję oceaniczne fale rozbryzgujące się o brzeg, które przybierając kształt wodnych języków próbują bezlitośnie zagarnąć wszystko co znajduje się w ich zasięgu – stanowiące niegdyś sprzymierzeńców bądź wrogów dla wyruszających w długie wyprawy kupców. Podziwiam barokową katedrę, jej wysokim wieżom przypatrującym się miejskiemu życiu. Mój wzrok przykuwa ukryta pomiędzy nimi błyszcząca, złota kopuła. Zanurzam się w wąskich uliczkach, których mieszkańcy mogą swobodnie spoglądać w okna sąsiadów z naprzeciwka. Staram się oczyma wyobraźni zobaczyć jak wyglądało życie w minionych epokach, a działo się tu naprawdę sporo.

Kadyks należy do grupy najstarszych europejskich miast. Wiele pokoleń, odcisnęło piętno w historii tego miejsca. Nie była ona wcale nudna, ani jednolita: lata blasku i sławy przeplatały się z okresami, które obfitowały w wydarzenia zdecydowanie przykre dla tutejszej ludności oraz zabytków. Początki Kadyksu to przede wszystkim działalność kupców. Dobra passa skończyła się wraz z nastaniem czasu Wizygotów, a następnie Maurów. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do wypraw Krzysztofa Kolumba, z którymi to nastąpiło przywrócenie miastu strategicznej pozycji w handlu. Nie oznaczało to wcale końca klęsk. Miasto zostało m. in. splądrowane przez legendarnego korsarza Drake’a. Metropolia podniosła się po porażce niczym feniks z popiołów za sprawą pieniędzy płynących z obu Ameryk, stając się najbardziej kosmopolitycznym i najbogatszym miejscem w Hiszpanii.

01. Kadyks

04. Kadyks

07. Kadyks

Dziś turyści chętnie odwiedzają plaże oraz centrum historyczne ulokowane na cyplu, którego brzegi obmywają fale oceanu. Najważniejsze zabytki znajdują się na powierzchni, którą spokojnie możemy zwiedzić podczas nieśpiesznego, jednodniowego spaceru.

Kadyks słynie również z kolorowego i hucznie obchodzonego karnawału. Przez dziesięć dni ulicami miasta przechodzą parady przebierańców. Odbywają się koncerty i konkursy. Bardzo silne są wpływy włoskie, tj. maski, confetti czy serpentyny.

03. Kadyks

05. Kadyks

02. Kadyks

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj

2 Thoughts.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *