Inne oblicze Andaluzji

12. Azulejos, SewillaPromienie słoneczne zdają się tańczyć po ich kolorowej powierzchni. Jednak nawet w pochmurny dzień przyciągają uwagę. Generalnie nie sposób ich pominąć. Jednocześnie nie ma możliwości, żeby poznać je wszystkie. Przyglądają się przechodniom z każdego możliwego miejsca. Nie ma znaczenia czy jest to fasada budynku, świątyni, wnętrze kamienicy, patio, balkon czy fontanna. Zdobią, informują, zachęcają, to kwestia indywidualna.

Ceramiczne płytki pokryte szkliwem znane jako azulejos to nieodłączny element Andaluzji. Ich istnienie Hiszpanie zawdzięczają Maurom, którzy zapoczątkowali produkcję. Pierwsze z nich były najczęściej w niebieskich tonacjach. Wraz z upływem czasu wzbogacono je o kolejne kolory, aby obecnie nasze oczy mogły cieszyć się ich całą paletą. Po rekonkwiście produkcja azulejos była kontynuowana, a ich popularność dotarła nawet do sąsiedniej Portugalii oraz Brazylii.

Ważnym ośrodkiem produkcji płytek stała się Sewilla. Obecnie z kolorowych kafelek wykonane są różnego rodzaju obrazki przedstawiające scenki rodzajowe, religijne, napisy z nazwami ulic, tabliczki informacyjne. Często pokrywają duże powierzchnie, tak jak chociażby w przypadku klatek schodowych.

16. Azulejos, Sewila

17. Azulejos, Sewilla

09. Azulejos, Sewilla

11. Azulejos, Sewilla

22. Azulejos, Ronda

28. Azulejos, Malaga

27. Azulejos, Malaga

05. Azulejos, Kordoba

01. Azulejos, Kordoba

04. Azulejos, Kordoba

26. Azulejos, Malaga

24. Azulejos, Malaga

02. Azulejos, Kordoba

25. Azulejos, Malaga

18. Azulejos, Sewilla

15. Azulejos, Sewilla

06. Azulejos, Kordoba

23. Azulejos, Granada

21. Azulejos, Sewilla

03. Azulejos, Kordoba

13. Azulejos, Sewilla

08. Azulejos, Korodba

10. Azulejos, Sewilla

07. Azulejos, Kordoba

14. Azulejos, Sewilla

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj

8 Thoughts.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *