10 rzeczy, które trzeba wiedzieć jadąc do Andaluzji/Hiszpanii

01. Hiszpania, Andaluzja

Planując jakikolwiek wyjazd bardzo ważnym elementem jest zgromadzenie informacji praktycznych. Zawsze pojawia się mnóstwo pytań, a poszukiwanie odpowiedzi bywa czasochłonne i męczące. Z tego też powodu postanowiłam opublikować wpis dotyczący Hiszpanii, w którym podzielę się własnym doświadczeniem dotyczącym pobytu w tym pięknym kraju. Z pewnością lektura poniższych podpunktów rozwieje pewne wątpliwości, a co najistotniejsze pozwoli zaoszczędzić trochę cennego czasu.

1. Transport na Półwysep Iberyjski

Samolot. Najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Część tanich połączeń pomiędzy andaluzyjską Malagą a polskimi miastami jest sezonowa (kwiecień – październik). W zimie spokojnie możemy wykupić lot w inne rejony (Barcelona, Madryt).

Autobus. Opcja dla osób cechujących się dużą dawką cierpliwości, bowiem czas przejazdu z Polski do Andaluzji trwa ok. 50 – 60 godzin. 

Pociąg. Podróż nieco krótsza ok. 33 – 46 godzin, jednak trzeba brać pod uwagę dużą ilość przesiadek.

Samochód. Decydując się na przemierzenie trasy we własnym zakresie trzeba pamiętać o płatnych autostradach. Czas, który musimy przeznaczyć na dotarcie do Andaluzji oscyluje w okolicy 30 godzin, w związku z tym niezbędny może okazać się nocleg po drodze.

2. Poruszanie się po Hiszpanii

Samolot. Warto rozważyć taką opcję przy zamiarze przemieszczania się np. z Barcelony do Sewilli. Oszczędność czasu i niejednokrotnie pieniędzy.

Autobus. Ten rodzaj transportu dobrze funkcjonuje, jest tańszy niż kolej, dociera nawet do małych miejscowości i wiosek. Możemy wyróżnić autobusy poruszające się w obrębie jednego miasta oraz na dalszych dystansach. Aby odnaleźć interesujące nas połączenie, najlepiej wrzucić do wyszukiwarki zestawienie słów: autobus + nazwy miejscowości. Jednym z popularniejszych przewoźników (jednak nie jedynym) jest ALSA, warto zerknąć na stronę http://www.alsa.es/.

Pociągi. Infrastruktura kolejowa na terenie Hiszpanii jest dobrze rozwinięta. Obsługiwana przez firmę RENFE (Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles). Bilety można zakupić z wyprzedzeniem, przez internet, na dworcu w kasie lub automacie. Sprzedaż zostaje zakończona na dziesięć minut przed odjazdem.

Koszt podróży zależy od rodzaju pociągu. Najdroższy jest AVE, który należy do klasy tzw. kolei dużych prędkości, który rozwija szybkość 300 km/h.  Wszystkie przydatne informacje znajdziemy na stronie http://www.renfe.com/.

W celu obniżenia cen warto kupić bilet w dwie strony (ida y vuelta).

Al – Andalusekskluzywny, zabytkowy pociąg na kółkach. Z jego pomocą możemy odbyć dwie podróże w jednym czasie: historyczną oraz geograficzną po Andaluzji. Niestety takie atrakcje stanowią bardzo kosztowną rozrywkę. Za darmo jednak możemy obejrzeć zdjęcia oraz film z jego wnętrza: http://www.renfe.com/trenesturisticos/index.html.

Samochód.  Świetna opcja dla kilkuosobowej grupy lub przy zwiedzaniu wielu miejsc w krótkim okresie czasu. Wypożyczalnie aut możemy bez problemu znaleźć w każdym większym mieście, często zlokalizowane w okolicy dworca. Uwaga: za korzystanie z części autostrad należy zapłacić.

Metro. Ułatwia i przyspiesza poruszanie się po metropoliach. Przejrzyste rozrysowanie tras poszczególnych linii umożliwia sprawne zaplanowanie przemieszczania się.

05. Hiszpania, Andaluzja

3. Zakwaterowanie

W Hiszpanii nie możemy narzekać na bazę noclegową. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na hostel, hotel, pole kempingowe lub wynająć mieszkanie. W przypadku osób wybierających się na dłużej (kilka miesięcy) w grę wchodzi wynajem mieszkania/pokoju. W Andaluzji ceny za jednoosobowy pokój wahają się od 180 – 330 euro/miesiąc. Warto dopytać się co dokładnie zawiera opłata, bowiem może się okazać, że nie są wliczone rachunki za prąd, internet lub gaz (który często jest kupowany w butlach). Powszechny w Andaluzji jest brak centralnego ogrzewania.

4. Zakupy

Codzienne zakupy polecam robić w dużych marketach typu Carrefour, Lidl lub Eroski. Może się zdarzyć, że tego typu sklep będzie znajdował się w sporej odległości od miejsca pobytu. W takim przypadku warto poszukać  innego np. Mercadony. Jest to dobrze zaopatrzony supermarket, najczęściej znajdujący się na parterze w bloku/kamienicy.

Częstym widokiem na andaluzyjskich ulicach, są chińskie bazary, w których możemy znaleźć przedmioty o różnorodnym zastosowaniu: od ubrań po AGD.

W NIEDZIELE SKLEPY SĄ ZAMKNIĘTE. MAŁE, RODZINNE SKLEPIKI CZĘSTO NIE FUNKCJONUJĄ RÓWNIEŻ W GODZINACH SJESTY: 14-17.

03. Hiszpania, Andaluzja

5. Ubiór

Przez większą część roku królują zdecydowanie letnie stroje i obuwie. Ważne, aby pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Wszelkie kremy z filtrami oraz nakrycia głowy powinny znaleźć się w naszej walizce.

Jeśli jednak nasz pobyt przypadnie w okresie listopad – marzec należy zapakować długie spodnie, kurtki, szaliki, rękawiczki i parasole. Temperatura oscyluje w okolicy 6 stopni, zdarzają się opady i pochmurne niebo.

6. Zwiedzanie

Ze względu na spore zróżnicowanie historycznej zabudowy, listę miejsc godnych uwagi musimy stworzyć oddzielnie dla każdego miasta w oparciu o przewodniki i informacje umieszczone w sieci. Warto jednak dobrze przyjrzeć się stronom internetowym dla danych zabytków, bowiem w wielu z nich możemy załapać się na wstęp wolny w określonych dniach miesiąca, tygodnia lub godzinach (najczęściej porannych). Część muzeów oferuje darmowe zwiedzanie obywatelom UE.

Plany miast są dostępne bezpłatnie w każdej informacji turystycznej. Mapę samochodową warto kupić jeszcze w Polsce, aby nie tracić czasu na szukanie podczas pobytu w Hiszpanii.

Polecam również sprawdzić czy w okresie naszego pobytu nie przypada jakieś święto lub festiwal (o te w Hiszpanii nietrudno). Tutaj można zerknąć na wydarzenia w Andaluzji: http://www.andalucia.com/festival/monthlyguide.htm.

02. Hiszpania, Andaluzja

7. Jedzenie

Andaluzyjczycy spożywają sporo ryb, owoców morza i mięsa. Stąd też spory wybór tych produktów w sklepach oraz przyrządzonych z nich dań w barach i restauracjach. Możemy zakupić świeżego tuńczyka, surową, podsuszaną szynkę skrajaną z całego udźca jamón serrano/jamón iberico, kalmary, krewetki, a nawet ślimaki (jedynie na wiosnę).

Andaluzja słynie również z oliwy, pomarańczy (koniecznie trzeba spróbować świeżo wyciśniętego soku, jest rewelacyjny) oraz tapas, czyli niewielkich przekąsek.

Do popularnych dań możemy zaliczyć:

tortillę – rodzaj omletu, w którego skład wchodzą jajka, ziemniaki, cebula.

gazpacho – pomidorowy chłodnik z dodatkiem oliwy, czosnku, cebuli, papryki i chleba.

paella – danie, którego głównym składnikiem jest ryż z szafranem. Inne składniki (ryby, drób) występują w zależności od wykonania.

06. Hiszpania, Andaluzja

8. Pieniądze

W 2002 roku peseta hiszpańska została zastąpiona przez euro. W sklepach możemy płacić również za pomocą karty złotówkowej. Korzystając z bankomatów należy mieć na uwadze fakt, że w większości minimalną wypłacaną kwotą jest 20 euro.

9. Zdrowie

Do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie Hiszpanii uprawnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez NFZ.

10. Wypoczynek

Absolutnie każdy znajdzie najodpowiedniejszą dla siebie formę. Od morskich kąpieli i sportów wodnych przez aktywne zwiedzanie, górskie wędrówki, po narty czy snowboard w zimie.

P. S.

Jeśli chcesz być na bieżąco i nie przegapić żadnego wpisu zapraszam na fanpage na Facebooku na którym dodatkowo znajdziesz materiały niedostępne na blogu, pamiętaj, żeby na liście zaznaczyć: otrzymuj powiadomienia, unikniesz ograniczenia wiadomości.

Wszystkie opinie możesz wyrazić w komentarzach, które są dla mnie wspaniałą informacją zwrotną. Jeśli Ci się podobało: lajkuj i udostępniaj.

6 Thoughts.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *